למה צריך אפיון אתר?

למה צריך אפיון אתר?

הדבר הראשון שיש לעשות כאשר ניגשים לבניית אתר חדש או חידוש אתר ישן הינו אפיון מקצועי. עוד ליפני שמשלמים את המקדמה לבונה האתרים, יש כמה דברים שכדאי לדעת:

אפיון אתר בהתאמה אישית

אפיון אתר, מתאים את האתר לצרכים שלך!

• מה בדיוק יכלול האתר החדש וכיצד הוא עונה על הצרכים שלכם? 

• אילו דפים יהיו באתר? 

• אילו פונקציות הוא יבצעה עבור מנהל האתר ואילו פונקציות יוכלו לבצעה הגולשים? 

• מה מטרת האתר? 

• כיצד הוא עתיד לתרום לעסק שלכם? 

• איך בדיוק תוכלו למדוד את תרומת האתר לעסק? 

שאלות אלה ועוד רבות אחרות צריכות לקבל מענה באפיון אתר מקצועי. 

איך מתבצע האפיון בפועל?

אפיון אתר הינו תהליך משותף בין הלקוח והחברה שבונה את האתר. בדרך כלל, הלקוחות מגיעים לבניית אתר מתוך צורך מסוים שמתגלה בייעוץ עסקי או ארגוני ומתוך רצון לקדם את העסק ולהעביר אותו לרמה מתקדמת יותר של שיווק. חשוב להגיע לחברות בוני האתרים עם מטרות מסודרות וידועות מראש בהתאם לצורכי העסק. על הלקוח להציג את צרכיו ואת מה שהוא היה רוצה לכלול באתר. חברת בניית האתרים מצידה, מקבלת את הצרכים של כל לקוח ולקוח ו"תופרת" אתר שיתאים בדיוק לצרכים שהוצגו בפניה. אפיון האתר כולל כמה שלבים של ייעוץ טכני, ייעוץ שיווקי וייעוץ עסקי. התהליך נמשך עד שמגיעים להסכמה הדדית לגבי כלל מאפייני המוצר הסופי. 

האם אני יכול לעשות אפיון לבד?

שאלה שבה אנו נתקלים באופן יומיומי הינה, האם בעל האתר יכול לעשות אפיון אתר לבד. התשובה לכך מורכבת מכמה שלבים. ראשית יש להבין איזה רקע טכני, עסקי ושיווקי יש לבעל האתר. שנית יש להבין עד כמה יש לו זמן פנוי ורצון להשקיע מאמצים באפיון. כעיקרון אין מניעה לעשות אפיון אתר לבד, כל עוד מדובר באתר תדמיתי, לא גדול שמיועד לעסק מתחיל. בעל אתר שרוצה לעשות אפיון אתר לבד צריך להבין הבנה בסיסית בתחום האינטרנט ובתחום השיווק העסקי או לחלופין לעשות את אפיון האתר בעזרתו של יועץ עסקי המתמחה בתחום זה. במידה ומדובר באתר גדול, עם פונקציות רבות ומטרות שיווקיות מוגדרות, מומלץ לעשות אפיון מקצועי בשיתוף עם החברה לבניית האתר. במקרים יוצאי דופן כאשר מדובר באתר מורכב ביותר, בתחום ספציפי, עם אפליקציות ופונקציות שדורשות ידע טכני ושיווקי מיוחד, כדאי ומומלץ לעשות אפיון חיצוני על ידי איש מקצוע מומחה לאפיון אתרים, מערכות, אפליקציות ופרויקטים בתחום הספציפי שלכם. 

איך אדע שהאפיון מקצועי?

אז עשיתם אפיון אתר אבל אתם רוצים לוודא שאכן הוא נעשה באופן מקצועי ומיטבי עבור העסק שלכם. המדד הראשון והחשוב ביותר לאפיון מקצועי הינו מידת הפירוט והמורכבות של האפיון. אפיון מקצועי משאיר מעט מאוד, אם בכלל, מקום לפרשנות. ההבנה שלכם ושל מתכנת האתר, לגבי מה בדיוק הולך לקרות באתר צריכה להיות אחידה וברורה. 

איך אדע שאפיון האתר מקצועי?

אפיון אתר מקצועי

תשאלו את עצמכם כמה שאלות: 

• עד כמה אתם יודעים בדיוק אילו דפים, קטגוריות, תמונות, פונקציות וכדומה יהיו באתר?

• כיצד עתיד להיראות עיצוב האתר? 

• על אילו צרכים של הגולש האתר ייתן מענה? 

• מהם היעדים העסקיים שהאתר ישרת? 

• אילו פעולות הגולש יוכל לבצעה באתר ובאיזה אופן כל פעולה תתרום לעסק שלך? 

• באיזה אופן האתר משתלב באסטרטגיה השיווקית של העסק?

כאשר המענה לשאלות אלו נגיש, מפורט וברור, אז יש בידכם אפיון מקצועי שככל הנראה יניב אתר איכותי ומועיל לעסק שלכם.

איך האפיון עוזר לי בעסק?

אתר אינטרנט הינו אחד ממכלול של כלים לשיווק ופרסום העסק שלך. כאשר ניגשים לעשות אפיון אתר, מרעננים ומחדשים את כל הקונספט השיווקי של העסק. זו הזדמנות נהדרת להשתמש בשירותיו של יועץ עסקי ושיווקי שיעזור להגדיר מחדש את מטרות העסק והאופן שבו שירותי אינטרנט בכלל ואתר אינטרנט בפרט יועילו ויעלו את כמות הלקוחות והמכירות. השאלה העיקרית שצריכה להישאל הינה: 

אילו יעדים עסקיים הצבתי ובאיזה אופן האתר ייתן עליהם מענה? 

לדוגמא: 

אם אחד היעדים המרכזיים שלך הינו הרחבת רשימת הלקוחות הפוטנציאליים, אז הרשמה לאתר ופונקצית ההרשמה לניוזלטר הינה הכרחית עבורך. לעומת זאת, אם העסק שלך בנוי מלקוחות מזדמנים, למשל, מתן שירותי אינסטלציה, אז רשימת לקוחות פחות רלוונטית ואין צורך להוסיפה לאתר. 

אפיון אתר

איך אפיון אתר יעזור לי להרוויח יותר ולהוציא פחות?

אם היעד הינו הגדלת מכירות המוצרים, אז חנות מקוונת בהחלט תעזור לך. הוספת חנות אינטרנטית לאתר זו רק תחילת הדרך למכירות מוצלחות באינטרנט. יש לוודא כי החברה שבונה את האתר דואגת לספק לך גם תשתית ולוגיסטיקה להתמודדות עם הזמנות באינטרנט, גם אפשרויות סליקה או חיבור לחברות שיעשו עבורך את הסליקה כגון "פייפל", וגם מערכת לניהול הזמנות, מלאי ומשלוחים. 

כאשר אחד היעדים הינו להגדיל את כמות ההזמנות של אחד מהשירותים שאתה נותן, אז דף יצירת קשר ודפי נחיתה יענו על צורך זה.

דוגמאות אלה נלקחו מצרכים בסיסיים שקיימים כמעט בכל עסק. אפיון מקצועי כמובן צריך להתמקד ולהיכנס הרבה יותר לעומק צרכיו הספציפיים של כל עסק ולתרגם אותם לפונקציות ופעולות באתר. 

מה בדיוק צריך לכלול אפיון מקצועי?

• מידע כללי על הלקוח והאתר או השירות המבוקש. 

• הסבר מפורט לגבי מטרת האתר ואילו יעדים עסקיים האתר ישרת. 

• הגדרת קהל יעד, כלומר, אילו גולשים עתידים להיכנס לאתר, האם לקוחות קיימים, לקוחות פוטנציאליים או חברי מועדון. מה רמת ההכרות של הגולשים עם האינטרנט ובאיזה אופן האתר יותאם לקהל היעד. 

• אילו פעילויות המשתמשים יוכלו לבצעה באתר ומה הערך המוסף שאתר זה מעניק לגולשים. 

• פרטי עיצוב האתר. האם יעשה על ידי מעצב או בצורת תבנית מוכנה. באיזה שפה עיצובית המותג מדבר ואיך האתר עתיד להשתלב בקונספט העיצובי של העסק.

• מה הפונקציות שהאתר יכלול. סעיף זה צריך להיות מקיף, מפורט ולכלול את כל הפונקציות שיהיו בשימוש על ידי מנהל האתר והגולשים. 

• מפת אתר שתחלק את התכנים, התמונות והסרטונים לקטגוריות ותתי קטגוריות ותהווה דוגמא לאופן בו יתווספו לאתר עוד תכנים.

תהליך אפיון אתר ב GB Web.

אפיון אתר

GB Web אפיון אתרים מקצועי

אנחנו מאמינים שככל שהבסיס לעבודה יהיה איתן יותר, כך העבודה תתבצע באופן חלק, מקצועי והתוצאה תיתן מענה מיטבי לצורכי הלקוח. מסיבה זו אנו מעניקים לכלל לקוחותינו אפיון אתר שעלותו כבר כלולה במחיר בסיסי של אתר. אנחנו עושים את עבודת האפיון עבור כל לקוחותינו כי אנו מאמינים בחשיבות האפיון וגם מבינים שללקוחותינו אין את הזמן והכלים הנדרשים לביצוע אפיון מקצועי. 

התהליך מתבצע באופן הבא: 

אנחנו מקבלים פנייה מלקוח, שבדרך כלל רוצה לקבל בו במקום הצעת מחיר. לצערנו, אין באפשרותנו לתת הצעת מחיר מדויקת ונכונה על פי כמה פרטים בודדים בטלפון. לכן אנחנו נוהגים לעשות פגישת אפיון פרונטאלית או אינטרנטית בסקייפ. שבה אנו מבינים לעומק את כל צורכי הלקוח. מתוך פגישה זו, אנו יוצרים אפיון אתר פרטני שנשלח ללקוח ובעקבותיו מוגשת הצעת מחיר רלוונטית. הצעת המחיר מתחלקת למחיר בסיסי עבור האתר ואליו מתווספים מחירים של פונקציות שונות. באופן זה, הלקוח יכול לבחור אילו פונקציות חשובות לו יותר ובאיזה אופן הוא מתאים את האתר לתקציב.

מתי יש צורך לגשת למאפיין חיצוני?

ככלל אנחנו נוהגים לעשות את כל אפיוני האתרים שאנו בונים אבל, ישנם מקרים יוצאי דופן בהם אנו נמליץ ללקוחותינו לעשות אפיון חיצוני של מומחה לאפיון אתרים בתחום הספציפי שלהם. מקרים בהם מדובר באפליקציות מסובכות או אתרים לארגונים גדולים עם פונקציות פנים ארגוניות ופונקציות משתמשים מורכבות. כאשר מדובר בפורטלים, פלטפורמות מסחר, אפשרויות סליקה ודרישות אבטחה מיוחדות, כל אלה יופנו על ידינו למאפיין מומחה בתחום הספציפי בו עוסק הלקוח. חשוב לציין שגם אפיונים של אנשי מקצוע מומחים בתחומם נעשים בשיתוף איתנו, החברה שתבצע את העבודה, בשיתוף היועץ הארגוני של הלקוח וכמובן גם הלקוח.

שאלון אפיון אתר לדוגמא

אפיון אתר לדוגמא